W górę ↑

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
..

Zespół Szkół w Ożarowie

im. Marii Skłodowskiej-Curie

Technik Informatyk-symbol cyfrowy zawodu: 351203.

Okres nauki: 4 lata.

Podbudowa: gimnazjum.

Forma: szkoła dzienna dla młodzieży.

 1. 1.Charakterystyka kierunku:

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • montowania oraz eksploatacji komputera i urządzeń peryferyjnych;
 • projektowania i wykonywania lokalnych sieci komputerowych, administrowania tymi sieciami;
 • projektowania baz danych i administrowania bazami danych;
 • tworzenia stron www i aplikacji internetowych, administrowania tymi stronami i aplikacjami.
 1. 2.Kwalifikacje zgodnie z podstawą programową:

Technik informatyk, potwierdzając kwalifikacje wchodzące w skład tego zawodu, uzyskuje wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w trzech obszarach branży informatycznej, które stanowią trzy wyodrębnione dla zawodu kwalifikacje:

 • : planuje konfiguracje, dobiera podzespoły i montuje z nich komputery. Nadzoruje organizacją pracy podczas montażu. Przygotowuje do pracy systemy komputerowe z oprogramowaniem systemowym i narzędziowym...
 • : wykonuje projekt okablowania strukturalnego lokalnej sieci komputerowej. Dobiera urządzenia sieciowe, komputery, medium transmisyjne oraz oprogramowanie systemowe i narzędziowe do pracy w sieci lokalnej. Montuje elementy lokalnej sieci komputerowej według projektu. Instaluje i konfiguruje urządzenia sieciowe i sieciowe systemy operacyjne. 
 • : projektuje i wykonuje strony internetowe, sklepy internetowe i systemy zarządzania treścią. Buduje dynamiczne witryny wykorzystujące internetowe bazy danych i usługi zdalnych serwerów. Tworzy aplikacje, skrypty i aplety wykonywane po stronie klienta oraz serwera. Administruje aplikacjami i witrynami internetowymi. Projektuje i tworzy bazy danych. 
 1. Rozszerzenie kwalifikacji i możliwość kontynuacji:

Kwalifikacja E13 jest wspólna dla obu zawodów Techniki informatyk i Technik teleinformatyk - symbol cyfrowy zawodu 351103. Do uzyskania zawoduTechnik teleinformatyknależy uzupełnić jeszcze dwie kwalifikacje:E.16. - montaż i eksploatacja sieci rozległych oraz E.15.- uruchamianie oraz utrzymywanie terminali i przyłączy abonenckich.

 1. Możliwość zatrudnienia- zarobki.

Zawód ten zyskał duże znaczenie wraz z upowszechnieniem się komputerów oraz rozwojem Internetu, kiedy to informatyka stała się ważnym elementem rozwoju przemysłu czy handlu, wspomaga skuteczne zarządzanie firmą, wspiera medycynę, edukację, komunikację i wiele innych dziedzin. Ponieważ jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż, powstało wiele specjalizacji między innymi programista, administrator sieci komputerowych, projektant stron internetowych.

Absolwenci Technikum Informatycznego mogą szukać pracy w różnorodnych firmach. Możliwości są ogromne i na pewno dużo większe niż w innych zawodach. Jest oczywiste, że informatycy znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm różnych branż. Wśród nich mogą być:

 • instytucje zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego
 • firmy sprzedające sprzęt komputerowy
 • firmy instalujące oprogramowanie i sieci komputerowe
 • punkty serwisowe sprzętu komputerowego
 • wydawnictwa i drukarnie
 • studia graficzne i dźwiękowe
 • studia telewizyjne i filmowe
 • przedsiębiorstwa i instytucje korzystające z komputerów.
 1. Wyposażenie.

Pracownia montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. W pracowni prowadzone są zajęcia umożliwiające poznanie technik montażu i naprawy komputerów osobistych. Zajęcia są realizowane w grupach do 11 osób. Atutem pracowni są stanowiska ćwiczeniowe, na których uczniowie mogą samodzielnie montować i rozmontowywać komputery osobiste, diagnozować problemy sprzętowe oraz programowe, wymieniać podzespoły, dokonywać napraw. Dzięki przystąpieniu Centrum do programu Microsoft DreamSpark Premium nasi nauczyciele i uczniowie mają dostęp do pełnej oferty oprogramowania stacji roboczej Microsoft Windows. Wyposażenie pracowni jest zgodne z wymaganiami podstawy programowej dla technika informatyka.

Wyposażenie podstawowe:

 • stanowiska komputerowe oraz dodatkowe podzespoły umożliwiające montaż komputera osobistego,
 • dodatkowe elementy komputera osobistego umożliwiające jego rekonfigurację,
 • różne systemy operacyjne stacji roboczej: Windows, Linux,
 • stoły monterskie z matą i opaską antystatyczną oraz zestawy narzędzi monterskich,
 • podłączenie do sieci lokalnej z dostępem do Internetu,
 • sprzęt ułatwiający realizacje procesu dydaktycznego – rzutnik multimedialny, drukarka, skaner.

Pracownia Lokalnych Sieci Komputerowych i Sieciowych Systemów Operacyjnych przygotowuje uczniów do egzaminu w ramach kwalifikacji -  Projektowanie i administracja lokalnych sieci komputerowych oznaczanej symbolem-E13. Kwalifikacja ta wprowadza uczniów w świat sieci komputerowych, sprzętu i oprogramowania sieciowego oraz podstaw teoretycznych- adresacji sieciowej. Zajęcia uczą praktycznego konfigurowania routerów, przełączników zarządzanych, instalacji i konfiguracji systemów serwerowych w tym: Windows Serwer, Novell Suse 2011, Linux. Uczniowie poznają podstawy projektowania sieci, wykonują montaż wtyków i gniazd sieciowych. Testują sieci, analizują ruch sieciowy. Przygotowują się również do zdania egzaminu CCNA (Cisco Certified Network Associate).Nauka w ramach kwalifikacji E13 odbywa się w naszej szkole w cyklu dwuletnim (klasa 2 i 3 technikum informatycznego) i jest podzielona na cztery przedmioty w tym dwa teoretyczne: sieci komputerowe, sieciowe systemy operacyjne oraz dwa praktyczne pracownia lokalnych sieci komputerowych i pracownia sieciowych systemów operacyjnych.

Nauka w ramach pracowni ma charakter ćwiczeń wykonywanych przez uczniów w grupach laboratoryjnych.

Pracownia grafiki i aplikacji internetowych

W pracowni znajduje się 16 nowoczesnych stanowisk komputerowych. Na każdym komputerze znajdują się dwa systemy operacyjne: Windows 7 i Linux. Komputery połączone są w sieci LAN. W  pracowni znajduje się serwer z systemem Windows SBS 2003 oraz serwer z systemem LINUX.Pracownia wyposażona jest głównie pod kątem prowadzenia zajęć w technikum informatycznym w zakresie tworzenie stron internetowych, tworzenia baz danych i administrowania bazami danych, tworzenia aplikacji internetowych. W pracowni znajduje się sprzęt w postaci: kamer cyfrowych HD, aparatów cyfrowych, statywów, tabletów graficznych, rzutnika multimedialnego, skanerów. Na komputerach znajduje się system programowania w C++ i Java,  pakiet oprogramowania graficznego, programy do obróbki dokumentów multimedialnych i filmów, programy do przetwarzania dźwięku, system zarządzania bazami danych, programy do tworzenia stron internetowych.

 1. Współpraca.

Uczniowie nasi mogą odbywać praktyki z zaprzyjaźnionych firmach: BitNET, STARTNET, TVK Ożarów. Dzięki współpracy z tymi firmami mają możliwość wykonywania prac praktycznych: montaż sieci komputerowych, instalacji alarmowych, obróbka materiałów wideo i zdjęć na potrzeby Internetu. Organizowane są również szkolenia z zakresu np. spawania światłowodów itp.

 1. Bezpłatne kursy.

Dla uczniów Technikum Informatycznego organizujemy kursy związane z zawodem: sieci światłowodowe, kurs SEP, kurs Cisco Certified Network Associate, kurs AUTOCAD.

Dodatkowo kursy niezwiązane z zawodem: spawanie, wózki widłowe, fotowoltanika.

LO dla dorosłych

lo dorośli

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe

kkz min

E-learning

Do wakacji pozostało:

Galerie

Dziś jest


Dzisiaj jest: Poniedziałek
11 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Damazy, Daniela, Julia, Stefan,
Waldemar, Wojmir

Do końca roku zostało 21 dni.
Zodiak: Strzelec

Copyright © 2017 Zespół Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie Rights Reserved.