W górę ↑

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
..

Zespół Szkół w Ożarowie

im. Marii Skłodowskiej-Curie

   14 grudnia 2015r. już po raz kolejny nasi zaprzyjaźnieni ratownicy z PCK Sandomierz, przyjechali do naszej szkoły, aby prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne, tym razem dla ,,ratowników”z klasy II LO.

     Tym razem po przypomnieniu i sprawdzeniu wiadomości z poprzednich zajęć, przeszliśmy do praktycznych ćwiczeń z resustytacji krążeniowo – oddechowej u osób w różnym wieku oraz w różnych sytuacjach, tj. zadławienia, czy podtopienia.

      Ciekawostką tych zajęć była obsługa automatycznego defibrylatora zewnętrznego – AED.

Jest to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji.

Defibrylacja jest zabiegiem medycznym polegającym na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii.

Umiejętność posługiwania się tym urządzeniem jest prosta i niezmiernie ważna. Stwierdzono, że używanie defibrylatora w ciągu 3 minut od momentu zatrzymania krążenia, zwiększa wskaźnik przeżyć nawet do 75%. Ważnym jest, że AED może być używany przez osoby bez wykształcenia medycznego.

Uczestnicy wykonywali zabiegi resustytacyjne i stosowali się do komend wydawanych przez automatyczny defibrylator. Przekonali się na własnej skórze,że ratowanie życia to ciężka praca, która daje ogromną satysfakcję.

    Kolejny punktem zajęć było przeprowadzanie badania urazowego i właściwe unieruchamianie złamań przy użyciu szyn i bandażowania.

Atmosfera na zajęciach panowała jak zwykle miła i wesoła. Można było się wiele nauczyć i ćwiczyć  a ratownicy z cierpliwością i życzliwością służy wiedzą i doświadczeniem.

Następne spotkania czekają nas w styczniu przyszłego roku.

 Na Nowy Rok ,,ratownicy” życzą szczęścia i oby nie zdarzały się sytuacje, w których ludzkie życie jest w niebezpieczeństwie.

  Zapraszamy do galerii zdjęć z odbytych zajęć.

                                                                              Aneta Gołyska

GALERIA ZDJĘĆ

               W ostatnich dniach w naszej szkole odbyło się spotkanie ze studentami III roku Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W spotkaniu brały udział kl. I, II, III LO.
               Na początku goście: Mateusz Waśkiewicz, Łukasz Adamczak, Justyna Wysocka, Karlina Szczepańska i Magdalena Wróbel pokrótce opowiedzieli o swojej uczelni i przypadkach, z jakimi spotkali się podczas praktyk. Potem wspólnie przypomnieliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną. Podzieliliśmy się na 4 grupy. Gdy każdy został zaopatrzony w rękawiczki ochronne i maseczki, przystąpiliśmy do ćwiczeń związanych z RKO. Następnie poinstruowano nas oraz  pokazano, jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego na desce ratunkowej. Na zakończenie spotkania wyszliśmy na teren szkoły. Ratownicy nauczyli nas  prawidłowego postępowania w razie bycia świadkiem wypadku samochodowego.
         Zajęcia bardzo nam się podobały, chętnie w nich uczestniczyliśmy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.


LO - "ratownicy medyczni"

GALERIA ZDJĘĆ

              W dniu 21.11.2015 odbyło się spotkanie z ratownikami w składzie: Robert Pacura, Karol Sobczyk, Mateusz Wieczorek i Łukasz Wieczorek z Grupy Ratowniczej PCK w Sandomierzu.

             Zajęcia rozpoczęły się od napisania testu sprawdzającego naszą wiedzę. Wyniki okazały się zadowalające. Następnym punktem naszego spotkania było sprawdzenie wiedzy w praktyce - tak zwane "pozoracje".Każda z par miała inną sytuację, która może zdarzyć się w życiu codziennym. Później przypomnieliśmy sobie jak opatrywać rany i w jaki sposób postępować w przypadku złamań.
          Zajęcia bardzo nam się podobały i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.Jeśli chcecie zobaczyć jak to wyglądało zapraszamy do galerii zdjęć. :)


"Ratownicy" z kl. II LO

GALERIA ZDJĘĆ

Nawiązanie współpracy z PCK Sandomierz

W listopadzie 2015r. nasza szkoła nawiązała współpracę z Grupą Ratowniczą  Polskiego Czerwonego Krzyża  w Sandomierzu.

Pan Dyrektor Marcin Stańczyk  oraz Pan Leopold Wójcik – szef organizacji PCK, omówili szczegóły współpracy. Kierownikiem grupy, która ma szkolić naszą młodzież uczącą się w liceum o profilu ratownictwo medyczne jest Pani Monika Socha.

Pierwszą imprezą na której spotkaliśmy się był Ożarowski Bieg Niepodległości 13. 11. 2015r. Ratownicy z Sandomierza czuwali nad bezpieczeństwem zawodów a  nasi młodzi ,,ratownicy” im asystowali.

Przed nami kolejne spotkania.  Najbliższe 21.11. 2015r. dla klasy II LO.

                                                                                                              Aneta Gołyska

GALERIA ZDJĘĆ

          W dniach 8-10 września grupa naszych „ratowników" medycznych z klasy II liceum ogólnokształcącego, pod opieką p.Marty Kozieł, przebywała na obozie szkoleniowym dotyczącym pierwszej pomocy przedmedycznej.
         Tym razem zgrupowanie odbyło się w siedzibie harcerstwa w Starachowicach. Pomimo „spartańskich" warunków udało się zrealizować zaplanowane zajęcia. „Ratownicy" ćwiczyli intensywnie i wyczerpująco, dzięki czemu znacznie poszerzyli swoją wiedzę teoretyczną ale też sprawdzili się podczas zajęć pozoracyjnych. Obejmowały one zagadnienia z zakresu ratownictwa medycznego oraz elementy i podstawy ratownictwa drogowego. Pozoracje przypominały prawdziwe wydarzenia, więc udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej było dla uczestników wielkim wyzwaniem i sprawdzianem dotychczasowej wiedzy. Wiadomości i umiejętności grupa doskonaliła pod opieką ratowników z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy, która funkcjonuje przy Komendzie Hufca ZHP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
       Należy dodać, że zajęcia przeprowadzili także nasi dawni uczniowie - „ratownicy" - Daria Wiśniewska i Radek Smagieł. Dzięki ich zaangażowaniu praca podczas pobytu na obozie przebiegała sprawnie, ciekawie i dawała dużo satysfakcji. Wieczory młodzież mogła spędzać np. zwiedzając okolicę.
Kolejne nabyte na obozie „ratowników" umiejętności zostały znacznie przez nich poszerzone i stanowią świetne przygotowanie do ich dalszej działalności w zakresie niesienia pierwszej pomocy. Ci młodzi ludzie chcą dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z każdym, kto jest zainteresowany ratowaniem ludzkiego życia zgodnie z hasłem: „Pomaganie jest fajne" .

       W dniu 9.05.2015 ekipa dziewcząt z klasy o profilu ratownictwo medyczne po raz drugi wzięła udział w XXIII Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawody odbyły się na terenie siedziby PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.


       Nasza drużyna w składzie: Katarzyna Płatek, Agata Stempień, Daniela Łączniak, Ewa Otręba i Karolina Lenart ulokowała się na trzeciej pozycji. Uczennice zmagały się nie tylko z zadaniami dotyczącymi pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także z własnymi emocjami i stresem. Po raz kolejny udowodniły, że mają dużą wiedze teoretyczną i praktyczną, szkoda tylko, bo o srebro przegrały jednym punktem z ekipą z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów bo pomagać jest warto i pomaganie jest fajne.


Marta Kozieł

 FOTOGALERIA:

02 maja 2015 roku młodzi ratownicy z klasy I liceum o profilu ratownictwo medyczne brali udział w uroczystych obchodach 45-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszmontowie.
     Gośćmi tej uroczystości byli członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Druh Straży Pożarnej z ramienia Powiatu Opatowskiego Adam Mazurek, Burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Marcin Majcher, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Ożarów Paweł Rędziak oraz wielu zasłużonych strażaków.
     Uczennice zaprezentowały zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz schemat postępowania z osobą nieprzytomną. Ich występ cieszył się dużym zainteresowaniem, bo wśród oglądających było wieku strażaków, którzy zdają sobie sprawę jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
     Młodzi strażacy z Młodzieżowej Grupy Ochotniczej Straży Pożarnej tłumnie garneli się aby ćwiczyć na fantomach i korzystać z porad naszych ,ratowniczek'. Do ćwiczeń przyłączali się także inni, młodzi i starsi uczestnicy festynu.
Uczniowie naszej szkoły rozdawali balony i ulotki z ofertą edukacyjna szkoły.
     W jakiej atmosferze przebiegał festyn i jak udzielały lekcji niesienia pierwszej pomocy nasze uczennice można zobaczyć w galerii zdjęć.

                                                                                                        Aneta Gołyska

           

FOTOGALERIA:

 Klasa licealna o profilu: ratownictwo medyczne w ostatnich dniach bardzo intensywnie pracowała.
             W ramach akcji ,,Pomaganie jest fajne'' przekazywała swoje wiadomości teoretyczne i praktyczne na spotkaniu Rady Sołeckiej Gminy Ożarów, które odbyło się w dniu 09.04.2015roku w MGOK im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie.
             W sobotę 11 kwietnia nasi uczniowie mieli przyjemność gościć na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym w Rodzinnym Ośrodku Działkowym ,,Relaks" w Ożarowie. Dziewczęta z klasy I LO omówiły i pokazały jakie są zasady i jak wygląda praktyczna pomoc przedmedyczna w wypadku osoby nieprzytomnej oddychającej i osoby nieprzytomnej nieoddychającej , zaprezentowały także krótką pozorację ataku padaczki, a z ,,działkowcami'' omówiły zasady postępowania przy oparzeniach chemicznych. Nasze licealistki spróbowały także sił jako obstawa medyczna IV ligowego meczu ,,Alit '' Ożarów . Parę razy musiały ruszyć na płytę stadionu aby pomóc poszkodowanym zawodnikom.
            Trzeba dodać, że na każdym naszym spotkaniu odbyły się mini kursy z pierwszej pomocy przedmedycznej , a nagrodami były kubeczki naszej szkoły promujące kierunek- ratownictwo medyczne.
Czeka nas jeszcze dużo pracy , ale bardzo cieszy fakt, że mieszkańcy naszej Gminy wykazują duże zainteresowanie tymi spotkaniami i chcą poznawać zagadnienia związane z ratowaniem życia ludzkiego .


Marta Kozieł

LO dla dorosłych

lo dorośli

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe

kkz min

E-learning

Do wakacji pozostało:

Galerie

Dziś jest


Dzisiaj jest: Wtorek
21 Listopada 2017
Światowy Dzień Życzliwości
Imieniny obchodzą
Albert, Alberta, Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina,
Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław

Do końca roku zostało 41 dni.
Zodiak: Skorpion

Copyright © 2017 Zespół Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie Rights Reserved.